Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Grand Central - Blog Agaty Czarnackiej o demokracji w Polsce, Unii i na świecie Grand Central - Blog Agaty Czarnackiej o demokracji w Polsce, Unii i na świecie Grand Central - Blog Agaty Czarnackiej o demokracji w Polsce, Unii i na świecie

15.06.2017
czwartek

Żydzi, którzy zginęli w Auschwitz, nie mieli obywatelstwa

15 czerwca 2017, czwartek,

Słowa premier Beaty Szydło, które padły na terenie obozu Auschwitz, z początku zmroziły wszystkich. Jednak w miarę upływu czasu zaczęły się pojawiać egzegezy, umieszczanie w kontekście, przytaczanie całości przemówienia… Ogólnie: nie było tak źle, o co ta cała histeria, wiadomo, że bezpieczeństwo jest ważne, trzeba wzmacniać państwowość, żeby opiekować się obywatelami…

Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli.

Problem w tym, że ci, którzy ginęli w Auschwitz, najczęściej nie byli obywatelami. Albo uznano ich za obywateli drugiego sortu. Niemieccy Żydzi stracili obywatelstwo jako pierwsi – w listopadzie 1935 r. Nie mając praw w ojczyźnie, masowo wyjeżdżali. Za granicą żyli na nielegalu.

Najpierw Niemcy, a potem Austria wydaliły bez paszportów setki tysięcy ludzi, którzy w różnych częściach Europy starali się jakoś przetrwać. Potem śladami hitlerowców poszły inne państwa. Uchodźcy stanowili problem, bo żyli na marginesie prawa albo poza prawem. Dla kogoś bez możliwości podjęcia legalnej pracy więzienie było atrakcyjną opcją. Dlatego w latach poprzedzających wojnę bezpaństwowców co rusz przepędzano. Wszyscy mieli tego dosyć.

A co? Myśleliście, że ślepota i przyzwolenie na Holokaust wzięły się znikąd?

Państwa narodowe mają to do siebie, że równe są tylko podczas głosowania na forum Zgromadzenia Głównego ONZ. Poza tym z definicji się między sobą różnią. Potencjałem, bogactwem, siłą militarną, położeniem, zaludnieniem. Polska, kraj średniej wielkości i średniego potencjału, nigdy nie zagwarantuje bezpieczeństwa swoim obywatelom, jeśli nie będzie grać drużynowo. Wzmacnia się poprzez sojusze.

Dotychczas te sojusze dokonywały się na wspólnej płaszczyźnie praw człowieka. Tych praw, które po II wojnie światowej postanowiono przyznać wszystkim ludziom. BEZ WZGLĘDU NA OBYWATELSTWO. To człowiek, a nie obywatel, ma prawo do życia, bezpieczeństwa, sprawiedliwego sądu. Nieznośna sytuacja, w którą wrzucono część europejskiej ludności, zrobiła z nich – Żydów, Romów, gejów – wyrzutków i plagę. Wtedy jeszcze, w przeciwieństwie do sytuacji dzisiejszej, nie było międzynarodowych narzędzi prawnych, które pozwoliłyby temu zapobiec i przeciąć to zwrotne sprzężenie niechęci.

Teraz jest inaczej. System ochrony praw człowieka, na straży którego stoją ONZ i Rada Europy, wymyślono, by ta tragedia już nigdy się nie powtórzyła. Dlatego wprowadzono nieznany wcześniej status prawny – uchodźcy. Uchodźca z definicji to ktoś, kto nie może się powołać na obywatelstwo. Ale i tak ma prawo do ochrony. Żeby nie powtórzyło się Auschwitz.

Mówienie o ochronie „bezpieczeństwa i życia swoich obywateli” na terenie hitlerowskiego obozu zagłady to jak tłumaczenie świeżo osieroconemu dziecku, że nie wyrośnie na ludzi bez obojga rodziców. Niezrozumienie, brak wrażliwości, a w przypadku premier pisowskiego rządu – także ukoronowanie już prawie dwuletniej gry z pojęciem obywatelstwa, które miałoby w pełni przysługiwać tylko wybranym, spełniającym wyznaczone przez PiS standardy Polaka katolika. Obywatela pierwszego sortu. Ludzkiego pana.

Więcej o wydarzeniach poprzedzających Zagładę przeczytają Państwo np. w „Korzeniach totalitaryzmu” Hanny Arendt.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 60

Dodaj komentarz »
 1. W aktualnej rzeczywistości medialnej istnieje publicznie tylko ten o którym się mówi i pisze. Obojętnie czy dobrze czy źle.

  W tym świetle trzeba uznać panią Szydła za bardzo silną, mądrą i skuteczną polityczkę. Zawsze potrafi palnąć coś bez odrobiny wstydu co ją trzyma a topie.

  Ma wielki talent polityczny. W dzisiejszych czasach to właściwa osoba na właściwym miejscu.

  Dziękujemy redakcji Polityki i innym mediom za wykreowanie nam tak wielkich i utalentowanych żon i mężów stanu.

 2. Forum Żydów Polskich: „Międzywojenna Polska nie była w stanie obronić swoich obywateli (przede wszystkim Żydów) i III Rzesza wymordowała ich miliony. To się nie może powtórzyć”

 3. Dzisiaj antysemitą nie jest ten kto nie lubi Żydów, tylko ten kogo nie lubią Zydzi

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Odważnie powiedziane… To dlaczego służyli w wojsku polskim, dlaczego mordowano ich w Katyniu, dlaczego w Powstaniu w getcie wywiesili także biało-czerwoną flagę, dlaczego np, państwo Francja przekazywało ich gestapowcom… Nic z tego nie kapuję…

 6. Czy 100 000 Żydów, którzy we Wrześniu 1939 walczyli w wojsku polskim przeciw Hitlerowi, to nie polscy obywatele? Coś za daleko się tu ktoś w „Polityce” zagalopował…

  „W powszechnej opinii w 1939 roku Hitlerowi przeciwstawili się wyłącznie Polacy. Tymczasem aż jedną trzecią wrześniowej armii stanowiły mniejszości narodowe, do walki stanęło m.in. 100 tysięcy Żydów. Mało o nich wiemy.”

  http://www.newsweek.pl/historia/ii-wojna-swiatowa-zydzi-walczyli-w-polskim-wojsku-we-wrzesniu-1939-r-,artykuly,396312,1.html

 7. Szanowna pani redaktor rozumie tylko to ze trzeba krytykowac PiS. To zbyt malo.

  Slawomirski

 8. Acha, polemika z pania nie ma sensu.

  Slawomirski

 9. Szewach Weiss: Po wojnie część Żydów zamieniła się w katów w UB. A później czytam nazwiska żydowskich sędziów czy ubeków, którzy was mordowali. I znów myślę: „Czy mam prawo was krytykować?”

  „Gdyby to Żydzi mieli Was, Polaków ratować, nie ocalałby żaden Polak”. Wypowiedź Żydówki ocalałej z holocaustu przez Polaków

 10. 1. Nie chce byc zlosliwym ale czy jest Pani w stanie wymienic kraje europejskie, ktore nie bedac pod okupacja lub czescia III Rzeszy pozbawily mieszkancow pochodzenia zydowskiego obywatelstwa? Z cala pewnoscia nie uczynily tego wladze II RP, gdzie wsrod czesci spoleczenstwa jak i ruchow politycznych istnial jawny antysemityzm.

  2. „Myśleliście, że ślepota i przyzwolenie na Holokaust wzięły się znikąd?”
  Czy jest Pani w stanie rozwinac i uzasadnic to twierdzenie? Kto wedlug Pani przyzwalal na Holokaust?

  3. „Mówienie o ochronie „bezpieczeństwa i życia swoich obywateli” na terenie hitlerowskiego obozu zagłady to jak tłumaczenie świeżo osieroconemu dziecku, że nie wyrośnie na ludzi bez obojga rodziców.”

  Nie wdajac sie w ocene obecnego polskiego rzadu, czy gdyby slowa o „bezpieczenstwie i zyciu swoich obywateli’ padly poza obozem zaglady mialyby zupelnie inne znaczenie? Jesli moge zauwazyc Stany Zjednoczone, „najwazniejszy” sojusznik Polski, broni „bezpieczenstwa i zycia swoich obywateli” toczac wojny na odleglych kontynentach i w „egzotycznych” krajach(co wsrod polskich publicystow nie wywoluje oburzenia), tworzac owe rzesze uchodzcow, ktorzy sa obecnym problemem Europy.

  4. Pieknie Pani pisze o prawach czlowieka. Tyle tylko, ze nie sa one jednakowe dla wszyskich. Calkiem spokojnie, bez wylewania lez i wyrzutow sumienia mozna zamienic w kupe gruzow odlegly kraj zamieszkaly przez ludzi o ciemnej karnacji i „smiesznych” imionach a jednoczesnie w narodowej czy tez pan-europejskiej zalobie oplakiwac kilka osob usmierconych w ataku terrorystycznym.

  Wszystko to jest warte chwili refleksji nie zas demagogii.

  Pozdrawiam

 11. Taki drobiazg, dla przypomnienia’

  Powodem, dla którego Polacy narodowości żydowskiej
  nie brali udziału w „bitwie warszawskiej”, nie było to, że jako
  żydokomuna sprzyjali bolszewikom. Nie mogli brać udziału
  w walkach, bo byli internowani.

  W Jabłonnie w sierpniu 1920 roku na rozkaz gen. Kazimierza
  Sosnkowskiego skoszarowano 17 tysięcy poborowych,
  żołnierzy i oficerów narodowości żydowskiej. Generał wolał
  osłabić armię o blisko 20 tysięcy żołnierzy w czasie bitwy
  warszawskiej, niż „ryzykować” niestabilność uczuć patriotycznych
  Polaków narodowości żydowskiej.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_dla_internowanych_w_Jab%C5%82onnie

 12. Szydło przekroczyła wszelkie granice przyzwoitości – nie mówiąc o elementarnej logice, którą postanowiła zignorować – ale przecież polityka na trupach to pisowska specjalność. Weszło im w ich buraczaną krew.

 13. @vandermerwe
  Ad. 3. Tak, kontekst wypowiedzianych słów ma olbrzymie znaczenie.
  Gdyby Beata Sz. wypowiedziała w Obozie Zagłady (i przymusowej pracy) zdanie:
  „Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby zapewnić pracę swoim obywatelom”,
  to byłoby to tak samo głupie i niestosowne, jak zdanie które bezmyślnie przeczytała z podsuniętej kartki.
  Państwo oczywiście powinno dbać o zapewnienie swoim obywatelom zarówno bezpieczeństwa, jak i dostępu do pracy. Tyle tylko, że Obóz Zagłady nie jest odpowiednim miejscem do wygłaszania takich deklaracji. To co zrobiła Beata Sz. to albo cynizm, albo głupota. Najpewniej zarówno jedno, jak i drugie.

  Swoją drogą, bardzo ciekawe jest to, że rosyjskie trolle z taką zajadłością zawsze bronią tej „strasznie antyrosyjskiej” partii, jaką podobno jest PiS.

 14. Wypowiedzi „polityków” z PiS pokazują, że wszystkich obcych traktują oni jako potencjalne a nawet rzeczywiste zagrożenie. Polska okazuje się oblężoną twierdzą, podstępnie osłabianą nie tylko przez wrogą Rosję, ale również sojuszników z UE i muzułmańskie hordy. Proponuję więc wystąpić z porozumienia o otwarciu granic, otoczyć nasz wyjątkowy kraj drutem kolczastym i wydalić wszystkich nie Polaków i Polaków drugiego sortu ( yzw. element animalny). Pozostaje kwestia wystąpienia z UE, z tym poczekamy do czasu gdy skończą się dotacje. Niechby w całym świecie wojna, byle nasza wieś spokojna.

 15. @ gramin,

  ad 1. Sprawa uchodzcow jakis czas temu z plaszczyzny humanitarnej przeniosla sie na plaszczyzne polityczna. Obie strony tego politycznego konfliktu, wykazujac wiele hipokryzji, odwoluja sie do aspektow humanitarnych – pomocy ofiarom wojny czy tez obrony obywateli przed atakami terrorystycznymi. Jedni i drudzy „wstydliwie” pomijaja prosty fakt, ze kraje Europy biorac udzial w eskapadach wojennych przyczynily sie do istniejacego kryzysu i humanitarnej katastrofy.
  Rzeczywiscie, nie nalezy wykorzystywac tragedii milionow do celow politycznych. Tyle tylko, ze nie pierwszy raz oboz zaglady w Oswiecimiu sluzy takim celom. Nie trzeba siegac daleko. W okragla rocznice wyzwolenia obozu w imie politycznych racji zrobiono wszystko by na uroczystosci nie przyjechal prezydent Federacji Rosyjskiej i cytowano powszechnie niemadre wypowiedzi polskiego ministra spraw zagranicznych jak i zachodniego historyka „wyjasniajace” kto w rzeczywistosci oboz wyzwolil. Publicysci dzisiaj rozdzierajacy szaty nad wypowiedzia premier, wtedy nie widzieli nic niestosownego w wykorzystaniu obozu zaglady do rozgrywek politycznych, popierali i nie kryli uciechy. Nie mozna cnoty utraci i ja miec.

  ad 2. „Swoją drogą, bardzo ciekawe jest to, że rosyjskie trolle z taką zajadłością zawsze bronią tej „strasznie antyrosyjskiej” partii, jaką podobno jest PiS.”

  Posuwa sie Pan do insynuacji, ktorych jak zwykle nie jest Pan w stanie uzasadnic. Jakis czas temu przypisal Pan mojej osobie wypowiedzi, ktorych, na ma prosbe, nie byl Pan w stanie udokumentowac. Wystawia Pan sobie kiepskie swiadectwo.

  Pozdrawiam

 16. „Ślepota i przyzwolenie na Holokaust”
  Mój ojciec był trzy lata w Oświęcimiu ale nawet ten pobyt nie wybił mu głowy nienawiści do żydów którzy zawsze byli dlaniego większym problemem niż hitlerowcy.
  A tak wy wszyscy z góry do dołu idźcie poklepać jeszcze Beatkę po plecach za jej postawę iskuteczność .

 17. Słowa Pani premier w pelni poparł Kongres Żydów polskich nazywając lewackie nadinterpretacje mowa oszalalych z nienawiści.
  Dokladnie takie same słowa wypowiedziane przez Prezydenta Dude w Oswiecimiu rok temu zostaly uznane przez Szewacha Weissa za wspaniałe jedyne w historii potwierdzenie zrozumienia losu Żydów

 18. Dlaczego słowa Beaty Sz zostały odebrane jako obrażające rozum, kompletny brak taktu w takim miejscu? Równie dobrze mogły one oznaczać krytykę II RP, która faktycznie nie potrafiła ocalić swoich żydowskich obywateli i nie tylko ich. Jest jednak tak, że często wypowiadane słowa mają odmienne znaczenie w zależności od kontekstu bieżących wydarzeń.
  Z opowiadaniem historii Żydów w nazistowskich Niemczech i krajach podbitych i zniszczonych przez Niemców nie jest łatwo. Dobrze robi to Timothy Snyder w swojej „Czarnej ziem”, która jest ostrzeżeniem przed kolejnym ludobójstwem.
  Beacie Sz szło jednak o coś zupełnie innego. Ona straszy swoich obywateli imigrantami, którzy mieliby według jej oceny zagrażać Polakom. Nie wiem jak, bo nigdy nikt z tego rządu tego nie wytłumaczył. Jeśli garstka (niech będzie ona nawet liczyła 50 tys. uchodźców) nieszczęśników miałby zniszczyć 38 milionowe państwo, to już należy się obawiać o bezpieczeństwo, które zagraża Polsce z zupełnie innej strony. Po takiej odmowie Polska nie może liczyć na nic. Oparcie swojego bezpieczeństwa na sojuszu z USA jest tak samo mocne jak te sojusze sprzed 1939 roku. Z jakiego powodu Grecy i Włosi wyławiający z morza uciekinierów z Afryki mieliby w czymś pomóc Polsce? Przecież to są żarty. Nikt w Niemczech nie wierzy, że Polska jest 10 razy biedniejsza od nich. A nawet gdyby tak było, to i tak powinniśmy przyjąć 100 tys. uchodźców i nie poczuć uszczerbku. Poza tym jest coś takiego jak ogólnie pojęta moralność, z którą Polacy mają coraz większe problemy.

 19. @vandermerwe
  Pan napisal: „…tworzac owe rzesze uchodzcow, ktorzy sa obecnym problemem Europy.”

  W Niemczech teraz juz dotarło do nas ze uchodzcy podobno dla PiS-Polakow (tego pierwszego sortu) to ogromny problem. Przykro mi bardzo ze macie takie problemy u Was w kraju. Dzis rano czytalem Pana komentarz a potem jadąc autobusem do pracy siedzial obok uchodzca. Myslalem jak niesprawiedliwe jest ten swiat. On tam siedzi, je kanapki, z kolega zartuje a sie ciesza zyciem a pan Vandermere biedny siedzi gdzies w Polsce a cierpi bo jest w Polsce ten ogromny problem z uchodzcami. Jak Pan Bog moze takie niesprawiedliwe niesprawiedliwosci pozwolic w ogole? Tajemnica swiata.

 20. Jacus.W średniowieczu funkcjunariusze Pana Boga ,zamienili się w katów i palili wiedzmy. na stosie.A niedawno ,jeden taki, nazwał żonę prezydenta RP.czarownicą.Kapujesz.A na naszej wsi ,jak chłop nazwałby żonę sąsiada czarownica ,dostałby w mordę od szwagra..Kape.

 21. Przypuszczam, że wcześniej czy później w Polsce dojdzie do jakiegoś kataklizmu na dużą skalę, np. wojna domowa, jakaś epidemia,
  nagły napływ uchodźców ze wschodu, jeśli wojna na Ukrainie rozkręci się na nowo itp. Zobaczymy wtedy jak pisi rząd będzie sobie radził w obliczu
  kryzysu i jak będzie „bronił własnych obywateli”.
  W każdym razie ja za obronę dziękuję, a jeśli tak dalej pójdzie to odeślę
  pisiemu prezydencikowi mój polski paszport.

 22. @Negortin

  Zamiast cierpiec odeslij swoj polski paszport juz dzisiaj.

  @Waldek

  Jestes nastepnym jasnowidzem, tak jak Agata Czarnecka i inni komentatorzy na tym forum. Wlasciwie premier Szydlo nie musi nic mowic a Ty tez bedziesz wiedzial o co Jej chodzilo.

 23. Negortin
  16 czerwca o godz. 16:40

  Czy pisiaki nie radzą sobie z przyjęciem do Polski 2 mln Ukraińców. Czy nie pomagamy tym 2 mln Ukraińców? Przecież oni tu są. Jak na razie to tylko gwiazdor Wojewódzki szydził z Ukrainek…, a „Polityka” wzięła w obronę gwiazdora…

 24. gramin
  15 czerwca o godz. 23:55
  „Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli – mówiła premier Szydło z okazji 77. rocznicy deportacji polskich więźniów do Auschwitz.
  I właśnie ten fakt pokazuje kretyństwo tych co napisali jej te zdanie.
  Z niego wynika, że albo chodzi o to, że rząd II RP nie zadbał o życie i zdrowie obywateli kierowanych przez Niemców do obozu, co było by skrajnym idiotyzmem, albo o zgrozo ,ze chodziło o to, że Niemcy zadbali o swych obywateli robiąc ten obóz.

 25. Andrzej Falicz kłamca. Nie Kongres Żydów Polskich, bo czegoś takiego nie ma, a internetowe medium Forum Żydów Polskich ustami swojego publicysty (nazwisko przemilczę, nie wart cytowania), który poparcia dla PiS nie kryje.

 26. W Jabłonnie w sierpniu 1920 roku na rozkaz gen. Kazimierza Sosnkowskiego skoszarowano 17 tysięcy poborowych, żołnierzy i oficerów narodowości żydowskiej. Generał wolał osłabić armię o blisko 20 tysięcy żołnierzy w czasie bitwy warszawskiej, niż ryzykować niestabilność uczuć patriotycznych Polaków narodowości żydowskiej. Pojecie żydokomuna jeszcze wówczas nie było znane. Czy to nie był aby przejaw antysemityzmu?

 27. „Problem w tym, że ci, którzy ginęli w Auschwitz, najczęściej nie byli obywatelami. Albo uznano ich za obywateli drugiego sortu.”
  Nieprawda Sz.P. Czarnacka. Zydzi, obywatele Francji, Holandii, Wegier, etc. byli obywatelami „najwyzszego sortu”. Zydzi w Polsce nie stracili obywatelstwa podobnie w Czechoslowacji, Grecji, Norwegii, Danii, itd. Na mocy Nürnberger Gesetze w Austrii i w Rzeszy Zydzi byli pozbawieniu wielu praw, ale nie obywatelstwa. Nie bylo to automatyczne.
  Sz. P., prosze uczciwie podchodzic do tematu, a temat Holokaustu juz dawno stracil swoja nietykalnosc.

 28. Statystyki sa niemilosiernie drogi takei-smakiej.
  We wrzesniu 1939 r. Polska dysponowala niecalym milionem bo okolo 900-950 tys. zolnierzy. Twierdzenie, ze co dziewiaty w polskim mundurze byl Zydem jest tak wiarygodne jak 150 tys. Zydow w mundurach III Rzeszy, jak twierdzi B. Rigg.
  W 1936 r. rzad polski zrobil skrupulatny spis obywateli, ale i nie tylko. Pytal m.in. o religie, o pochodzenie etniczne oraz o znajomosc jez. polskiego. Okazalo sie, ze az 60% Zydow nie mowila po polsku wogole.Tyle set lat korzystali z goscinnosci i dobrodziejstw Rz.P. ale umiejetnosci jezykowej nie posiadli. Kuriozalne doprawdy. Poniewaz nasi wspolobywatele w przeszlosci nie wykazali wiekszej ochoty do obrony kraju nie wspominajac o ich generalnej niecheci do wszelkiej walki, mozna wiec te 60% wykluczyc ze sluzby wojskowej. A ile w rzeczywistosci Zydow bral udzial w Kampanii Wrzesniowej ?
  Nie polecam Newsweeka, polecam np. dane dot. polskich POW Kampanii Wrzesniowej.
  Nie, nie mam zadnego „linku”, mam natomiast liste lektur do przeczytania na pow. temat. Tak wiem, wolisz, jak piszesz, zlopac piwo niz zajmowac sie jakimis ksiazkami.

  „Jesli moge zauwazyc Stany Zjednoczone, „najwazniejszy” sojusznik Polski, broni „bezpieczenstwa i zycia swoich obywateli” toczac wojny na odleglych kontynentach i w „egzotycznych” krajach(co wsrod polskich publicystow nie wywoluje oburzenia), tworzac owe rzesze uchodzcow, ktorzy sa obecnym problemem Europy.” Blah blah blah…
  Jesli moge panie vanderetc. Rosja bolszewicka, zetesser problem uchodzcow najpierw tworzyla, nastepnie go likwidowala doslownie w milionach. Moze by tak poprosic pulkownika NKWD w roli dozywotniego prezydenta o pomoc w rozwiazaniu problemu uchodzcow?
  Sprawnie sie z nimi uwinal w Czeczenii.
  Zna tovarisch takie powiedzenie o „szklanych domach”.

 29. Bardzo celne i cenne uwagi Pani Agato,
  ale wydaje mi się, ze Dama z Broszką tego i tak nie zrozumie, nawet gdyby przez przypadek przeczytała.
  Dama z Broszką jest sterowana ‚chipem sprzężonym’ ‚Nowogrodzka-Wiejska’.
  pozdrawiam

 30. maciekplacek
  18 czerwca o godz. 4:36

  Nie czytam książek. Żłopię samogon i mózg mam wyżarty przez alkoholizm i narkotyki. To tak porządku i dla Prawdy, faktów.

  Ale – czy coś sknociłem, czy nie napisałem Prawdy, że Żydzi – byli obywatelami Polski i służyli w wojsku, walczyli we Wrześniu, ginęli w Katyniu? Czy kłamałem, choć jestem nieukiem?

 31. @takei-butei
  16 czerwca o godz. 18:23

  A moze jednak cos innego niz pisowska propagande o ukrainskich uchodzcach poczytasz? http://www.refworld.org/publisher,UNHCR,,UKR,590725884,0.html

  „External Displacement
  UNHCR continues to monitor the refugee situation in neighbouring countries and Europe. According to government sources in receiving countries, the total number of Ukrainians seeking asylum in neighbouring countries now stands at 434,284, with the majority going to the Russian Federation (427,240), Poland (4,320) and Belarus (2,278). As of the
  end of 2016, since the beginning of the crisis, in the receiving countries of the European Union there were 9,625 applications for international protection in Germany, 9,310 in Italy, 3,530 in France and 3,155 in Sweden. An additional 1.3 million is also seeking other forms of legal stay, mainly in the Russian Federation (912,370), Belarus (244,621) and
  Poland (216,351).
  Data source: EUROSTAT and respective Government authorities”

 32. mały fizyk
  18 czerwca o godz. 14:43

  A może widzę na co dzień w swojej miejscowości po kilkunastu Ukraińców, z którymi wieś zgodnie handluje? A może z sld, skoro głosuję na Ogórek?

 33. Widzisz kilkunastu a piszesz o 2 Mio. ? Cos mi sie wydaje, ze na lekcjach jezyka polskiego i matematyki nieszczegolnie uwarzales 😉

 34. Nie widzisz, że nie piszę o Polsce (jak poprzednio), a o swojej malutkiej wsi. Coś mi się wydaje, że na lekcjach języka ojczystego i matematyki za bardzo byłeś pilnym uczniem.

  Skoro w mojej wiosze jest ich tylu, to co dopiero w kraju. Ale nawet niechby w Polsce było tylko pół mln Ukraińców, to czy to znaczy, że mało, że im nie pomagamy? Czy to cokolwiek zmienia?

 35. Twoim kilkunastu Ukraincom, ktorzy wedlug wszelkiego prawdopodobienstwa nie sa uciekinierami a imigrantami zarobkowymi, to ty moze nawet osobiscie pomagasz.

  Ale te 2 milion o ktorych wrzeszczy PiS to tylko tania sila robocza, ktora w wiekszosci placi w Polsce podatki a NIE otrzymuje zasilki jak uciekinierzy.

  Wiec ty pisz wyraznie tylko o swojej wiosce, a nie uogolniaj to na cala Polske. Ale moglbys zdecydowanie skorzystac opuszczajac twoja wioske i czytajac np. miedzynarodowe sprawozdania i wiadomosci.

 36. mały fizyk
  18 czerwca o godz. 21:46

  Mój pierwszy wpis o Ukraińcach odnosił się do czarnowidztwa wpisu Negortin
  16 czerwca o godz. 16:40. Nie ma znaczenia, czy w Polsce 2 mln Ukraińców, czy pół mln. Liczy się postawa Polaków wobec Ukraińców, a ta postawa jest dobra i piękna.

  Wiochy swojej nie opuszczę, nawet gdybyś mi dopłacał. Międzynarodowe sprawozdania? A co, polskich sprawozdań nie ma? Tylko pisiaki mają swoje? PO nie ma swoich sprawozdań?

 37. @takei-butei
  18 czerwca o godz. 22:58

  Uchodzcow muzulmanskich jest w Polsce tyle co kot naplakal. A postawa wiekszosci Polakow do tych, ktorym sie udalo dotrzec do Europy jest chaniebna. A jak jest w twojej wiosce?

 38. @takei-butei
  18 czerwca o godz. 22:58

  „Międzynarodowe sprawozdania?” Jak bys je czytal, to bys moze nie powtarzal pisowskich fake news o „2 milionach ukrainskich uchodzcow w Polsce”

 39. takei-smakiej,
  Mundury II Rz.P. nosilo nie tylko ilus tam Zydow, ale i sporo Tatarow, Litwinow, Ukraincow, Bialorusinow, Ormian, Niemcow nawet Gruzini sie trafiali, bowiem taka byla II Rz.P. Czy wszyscy za Nia chcieli umierac ? „But that’s another story.” – R. Kipling (to ten od „Ksiegi Dzungli”).
  P.S. Okazuje sie, ze te 500 PLN nie poprawilo twojej diety.

  maly fizyk Indeed.
  Dear boy, zanim ponownie zaszokujesz blog swoja znajomoscia jez. Shakespeare’a, zabierz sie za ortografie jez. polskiego pamietajac;
  „A niechaj narodowie wzdy postronni znaja, iz Polacy nie gesi, … etc.”

 40. maciekplacek
  19 czerwca o godz. 4:01

  Mój wpis dotyczył Żydów-obywateli Polski walczących z Niemcami. Nie dotyczył innych narodowości.

  Obywatel nie dyskutuje, każą mu ginąć za Ojczyznę, to ginie. Wsio.

  A, 500 poprawiło moją dietę: więcej wydaję na salceson jako zagrychę do samogonu.

 41. mały fizyk
  19 czerwca o godz. 0:31

  Mój wpis dotyczył dobrej postawy Polaków wobec Ukraińców (wyjątek – haniebna postawa Wojewódzkiego).

  Moja wiocha – jak cała Polska. Nie odpowiadam za postawy mieszkańców wiochy, ani Polaków. Odpowiadam za siebie. A moje zdanie w sprawie uchodźców jest jasne od lat: można przyjąć 100 000.

 42. mały fizyk
  19 czerwca o godz. 0:37

  Dobrze, że NIE zauważyłeś, iż 1) zmieniłem zdanie, pisałem po zmianie zdania o 500 000 tys. Ukraińców; 2) mój wpis dotyczył POSTAWY.

  No, ale co znawcę sprawozdań MIĘDZYNARODOWYCH obchodzi to, co ktoś pisze.

 43. @takei-butei
  19 czerwca o godz. 7:57

  Mam nadzieje, ze zmieniles rownierz zdanie co do tego, ze przewazajaca wiekszosc Ukraincow w Polsce to NIE uciekinierzy (senso stricter).

  A ze przewazajaca wiekszosc Polakow jest do nich przyjaznie nastawiona, to tez mnie cieszy. Niestety nie rownowazy to chaniebnej postawy wobec uchodzcow muzulmanskich 🙁

  A jeszcze chaniebniesze sa tu zalosne klamstwa i manipulacje PiSu 🙁 🙁

 44. @takei-butei
  19 czerwca o godz. 7:57

  „Nie odpowiadam za postawy mieszkańców wiochy, ani Polaków.”

  Nie zgadzam sie z taka postawa, bo to jest wygodne zrzucanie odpowiedzialnosci. Moim zdaniem kazdy odpowiada za „czyny i slowa blizniego” w tej czesci w ktorej ma albo moze miec wplyw.

 45. mały fizyk
  19 czerwca o godz. 10:02

  Odpowiedzialność (wina) jest indywidualna. Odpowiadam tylko za siebie, za swoje słowa, swoje czyny. Na nikogo nie zrzucam odpowiedzialności, za nikogo nie biorę odpowiedzialności.

  Manipulacje PiS-u niczym się nie różnią od manipulacji innych partii.

  Nigdzie nie pisałem, że Ukraińcy w Polsce to uciekinierzy, zdania zatem nie zmieniałem, bo nie miałem co zmieniać.

  O ile wiem, uchodźcy z Syrii są różnych wyznań, to nie tylko muzułmanie.

 46. @takei-butei
  19 czerwca o godz. 12:13
  „Odpowiadam tylko za siebie, za swoje słowa, swoje czyny.”

  Jak juz sugerowalem, istnieje rowniez odpowiedzialnosc za zaniechanie, np. grzech zaniechania w religii katolickiej. Ale nawet w sensie prawnym, bo jezeli np. nie udzielisz pomocy poszkodowanym w wypadku, to bedziesz scigany. I to niezaleznie od tego, czy jestes przeszkolony w udzielaniu pomocy czy nie.

  PS. Zgadza sie. Nie pisales, ze ci Ukraincy to uciekinierzy. Ale przywolales w twojej wypowiedzi PiS. A PiS przynajmniej w tym wypadku evidentnie klamie. Wiec moja krytyka spadla i na ciebie 🙁 Przepraszam, jezeli cie skrzywdzilem.

 47. mały fizyk
  19 czerwca o godz. 13:22

  Proszę i bardzo, jeśli będę ścigany, to ja i za to, co ja zrobiłem (czego nie zrobiłem). Natomiast nigdy nie przyjmę na siebie cudzych win.

  Nie skrzywdziłeś mnie, mnie można wszystko zarzucić, wszystko spokojnie przyjmuję. Nie przywołałem wypowiedzi PiS, 2 mln Ukraińców w Polsce – gdzieś przeczytałem, bodaj czy nie w „Polityce”, na jakimś forum „Polityki”, ale nie jestem pewien.

  Nie wiem, dlaczego agencje informacyjne (dziennikarze) nie umieją podać wiarygodnych danych, przecież wiadomo, ilu Ukraińców przekracza granicę, ilu wraca, ilu zostaje. Odpowiednie urzędy tym się zajmują, prowadzą ewidencję. To są fakty, dane. Chyba każdy chce ukryć te dane, bo najlepiej manipulować.

 48. @takei-butei
  19 czerwca o godz. 17:02
  „Natomiast nigdy nie przyjmę na siebie cudzych win.”

  Sa inne przyklady. N.p. dzisiejsze Niemcy nadal przejmuja odpowiedzialnosc za zbrodnie ich dziadkow (przynajmniej zdecydowana wiekszosc Niemcow). Te odpowiedzialnosc przyjmuja nawet ci, ktorych dziadkowie nie popelnili zadnych zbrodni.

 49. @takei-butei
  19 czerwca o godz. 17:02

  „Nie wiem, dlaczego agencje informacyjne (dziennikarze) nie umieją podać wiarygodnych danych, …”

  Sytuacja jest jeszcze gorsza, bo niektorzy dziennikarze nawet swiadomie powtarzaja fake news. W Niemczech duskutuje sie akurat zmiane prawa, aby cos takiego karac. Chcialbym aby sie takie prawo sprawdzilo, bez ograniczenia wolnosci slowa.

 50. mały fizyk
  19 czerwca o godz. 17:59

  Nie interesują mnie inni (w sprawie, o której piszesz).

  19 czerwca o godz. 17:02

  Tu totalnie okazałem się naiwny, dziś dla mnie „Trybuna Ludu” to oaza prawdy w zestawieniu z wszystkimi współczesnymi mediami… Nie ma żadnego wyjścia, nic się nie zmieni, media nie są dla Czytelników, a dla Propagandy.

 51. @takei-butei
  19 czerwca o godz. 19:50

  Co do dzisiejszych mediow to nie jestem tak pesymistyczny. Bo z jednej strony nadal istnieja dobre redakcje (nawet w internecie). Z drugiej strony propaganda ma to do siebie, ze sie neutralizuje. A w koncu to i czytelnik ma obowiazek posprawdzac, co inni mu pisza. A dzieki (bezgranicznemu) internetowi i np. google search ma ta mozliwosc 🙂

  PS. Co do niemieckiego przykladu, to szkoda, ze cie nie interesuje. Bo w moim mniemaniu jest godny nasladowania. Takie podejsccie miedzy Polska a Ukraina na pewno ulatwiloby polityczne stosunki. Nawet jezeli przyznanie sie do win pozostaloby jednostronne.

 52. Oswiecim
  Pani premier przemiawiala z okazji 77 rocznicy deportacji pierwszej grupy wiezniow do tego obozu.
  Kazdy kwantyfikator bylby dobry dla opisania tej grupy. Kazdy procz tego ze byli to Zydzi.
  Czytajac tekst p.Czarnackiej okazuje sie ze bylo zupelnie inaczej- jesli Oswiecim to Zydzi, nie Polacy. Oni najwazniejsi gdy wspomina sie Oswiecim.
  Zaden o.Kolbe, zaden Pilecki, Bartoszewski, Grzesiuk, Cyrankiewicz tylko Zydzi.
  Tak odbywa sie zawlaszczanie polskiej historii.

  A potem p.Szostkiewicz dziwi sie w swym tekscie czemu mlodzi Polacy daja wiare prawicy, nie p.Czarnackiej. Ja sie nie dziwie.

  marcin lazarowicz

 53. Bulwersujaca to byla wypowiedz „prezydenta” Europy Donalda Tuska.

  Piszac, ze to akurat polski premier powinien milczec w Oswiecimiu – Tusk…Polak… na wysokim stanowisku w UE daje do zrozumienia, ze Polska jest wspolodpowiedzialna za Holocaust i Polacy ( a nie Niemcy…np?) powinni milczec. Taka informacje wyslal w swiat Polak…Tusk (?!)

  To dopiero skandal, ktorego POLITYKA
  nie zauwaza.
  I to tez skandal.

 54. mały fizyk
  19 czerwca o godz. 22:09

  Naiwnie, totalnie naiwnie myślałem, że po PRL-u media będą wolne od Propagandy. Okazało się, że propaganda peerelowska była zgoła arkadyjska w zestawieniu z ohydą propagandy III RP. Nic się nie neutralizuje, chcę ufać dziennikarzowi, któremu płacę za gazetę, za tekst, za wiadomości. On zaś moją forsę wykorzystuje przeciwko mnie. Po jaką ch… mam sprawdzać, czy to co pisze „GW”jest prawdziwe?

  Na szczęście – tak jak i w PRL-u – propaganda obraca się przeciw propagandzistom. To dlatego – moim zdaniem – wygrało PiS.

  Brak słów pogardy dla potępienia propagandzistów. Obrzydliwe zło.

  Niemiecki przykład mnie nie interesuje: mego dziadka zrobili na 6 lat niewolnikiem i zabrali mu zdrowie, rodzina zaś musiała oddawać kontyngent inaczej śmierć. Nic mnie pozytywnie nie nastroi do Niemców. Za to, co zrobili memu ukochanemu dziadkowi?

 55. @takei-butei
  20 czerwca o godz. 8:57

  Ja przegladam chetnie polska i miedzynarodowa prase. I zapewniam cie – swiat jest o wiele ciekawszy niz tylko czyjas wioska 🙂

 56. @mały fizyk
  20 czerwca o godz. 9:59

  PS. Dlaczego interesuje mnie swiat bardziej niz moja „wioska” (czyli moj prywatny swiat)? Bo tam mozna znalezc duzo dobrych i sprawdzonych rozwiazan na rozne sprawy. A jezeli juz nie ma dobrych rozwiazan, to przynajmniej wiadomo, ktorych bledow nie powtarzac.

 57. @Andrzej Falicz
  20 czerwca o godz. 1:16

  Oto cala wypowiedz Tusca na twiterze:
  „Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera.”

  Ty po prostu manipulujesz. Klasyczna trollowska akcja (fake news):-(

 58. mały fizyk
  20 czerwca o godz. 9:59

  Kiedyś czytałem mnóstwo, teraz – prawie nic. Tak ohydnej propagandy nie było nawet w PRL-u. Nie mam zamiaru płacić za to, żeby mnie okłamywali, manipulowali mną.

  Moja wieś – nie ma piękniejszego zakątka na świecie, dość powiedzieć, że mam o krok kilkadziesiąt nieczynnych wyrobisk antropogenicznych, że nie wspomnę o bogactwie fauny, flory.

  20 czerwca o godz. 10:16

  Błędów nigdy nie uda się uniknąć, dlatego że ciągle jest coś nowego.

 59. @takei-butei
  20 czerwca o godz. 18:47

  Zgadza sie. Tylko kto mniej bledow robi, ten ma (ewolucyjna) przewage 😉 Dotyczy rowniez calych spoleczenstw 🙁

 60. „Teraz jest inaczej. System ochrony praw człowieka, na straży którego stoją ONZ…”
  A na czele komisji do spraw praw człowieka stoi Arabia Saudyjska. Pani zejdzie na ziemię, ONZ zdegenerowało się do Ligi Narodów.